Blue Swords

From Wikipedia, the free encyclopedia

Jump to: navigation, search
For the racehorse, see Blue Swords (horse).

Blue Swords (German: Pokal der Blauen Schwerter) is an international figure skating competition organized by the Deutsche Eislauf-Union. It is usually held in Chemnitz, Saxony, Germany. Medals are awarded in the disciplines of men's singles, ladies' singles, pair skating, and ice dancing. Champions of the event win the "Blue Swords Trophy".

History[edit]

Blue Swords began as a senior international competition in East Germany, and was held annually between 1961 and 1998. In 1985, it became a junior-level event.[1] Since 1997, it is chosen in some years by the International Skating Union to be part of the ISU Junior Grand Prix circuit. These are the only years when the event is still held.

The German name for the event is "Pokal der Blauen Schwerter", referring to the blue swords trademark of Meissen porcelain. The Blue Sword Trophy is made of that porcelain.

Senior medalists[edit]

Men[edit]

Men's medalists
Year Gold[1] Silver Bronze Details
1961 East Germany Bodo Bockenauer
1962 East Germany Ralph Borghard Hungary Karoly Ujlaki Soviet Union Valeri Meshkov
1963 East Germany Ralph Borghard
1964 France Robert Dureville Czechoslovakia Ondrej Nepela East Germany Günter Zöller
1965 East Germany Ralph Borghard France Robert Dureville East Germany Günter Zöller
1966 East Germany Günter Zöller Czechoslovakia Marian Filc Germany Reinhard Ketterer
1967 East Germany Günter Zöller Soviet Union Vladimir Kurenbin Austria Günter Anderl
1968 East Germany Günter Zöller Soviet Union Valeri Meshkov Soviet Union Vladimir Kurenbin
1969 East Germany Günter Zöller Soviet Union Vladimir Kovalev East Germany Jan Hoffmann
1970 East Germany Jan Hoffmann Soviet Union Igor Bobrin East Germany Ralf Richter
1971 East Germany Jan Hoffmann East Germany Bernd Wunderlich East Germany Michael Glaubitz
1972 East Germany Jan Hoffmann East Germany Bernd Wunderlich Soviet Union Konstantin Kokora
1973 East Germany Jan Hoffmann Soviet Union Igor Bobrin Austria Ronald Koppelent
1974 Soviet Union Konstantin Kokora East Germany Bernd Wunderlich East Germany Hermann Schulz
1975 East Germany Jan Hoffmann Soviet Union Andrei Jablokov East Germany Mario Liebers
1976 Soviet Union Konstantin Kokora East Germany Mario Liebers France Gilles Beyer
1977 East Germany Mario Liebers Germany Joachim Ehmann Austria Gerald Schranz
1978 East Germany Hermann Schulz Germany Heiko Fischer East Germany Torsten Ohlow
1979 East Germany Jan Hoffmann East Germany Mario Liebers Germany Norbert Schramm
1980 Poland Grzegorz Głowania France Didier Monge East Germany Falko Kirsten
1981 East Germany Alexander König Germany Joachim Ehmann Germany Thomas Wieser
1982 East Germany Falko Kirsten France Fernand Fedronic France Didier Manaud
1983 Soviet Union Boris Uspenski East Germany Falko Kirsten France Pierre Seveno

Ladies[edit]

Ladies' medalists
Year Gold[1] Silver Bronze Details
1961 East Germany Gabriele Seyfert
1962 Czechoslovakia Eva Grožajová East Germany Gabriele Seyfert East Germany Heidemarie Steiner
1963 East Germany Gabriele Seyfert
1964 East Germany Gabriele Seyfert Czechoslovakia Jana Mrazkova East Germany Beate Richter
1965 East Germany Gabriele Seyfert East Germany Beate Richter Austria Hilde Überlacher
1966 East Germany Gabriele Seyfert East Germany Martina Clausner East Germany Beate Richter
1967 East Germany Beate Richter East Germany Martina Clausner East Germany Sybille Stolfig
1968 East Germany Sonja Morgenstern Austria Eva Kriegelstein East Germany Christine Errath
1969 East Germany Sonja Morgenstern East Germany Simone Gräfe East Germany Christine Errath
1970 East Germany Sonja Morgenstern East Germany Christine Errath East Germany Simone Gräfe
1971 East Germany Christine Errath Sweden Anita Johansson Soviet Union Marina Titova
1972 East Germany Christine Errath East Germany Steffi Knoll East Germany Marion Weber
1973 East Germany Christine Errath East Germany Anett Pötzsch East Germany Marion Weber
1974 East Germany Christine Errath East Germany Anett Pötzsch East Germany Marion Weber
1975 East Germany Christine Errath East Germany Anett Pötzsch Germany Petra Wagner
1976 East Germany Anett Pötzsch East Germany Marion Weber East Germany Carola Weissenberg
1977 Soviet Union Natalia Strelkova East Germany Marion Weber Romania Gabriela Voica
1978 East Germany Katarina Witt Austria Sonja Stanek East Germany Kerstin Wolf
1979 East Germany Anett Pötzsch East Germany Katarina Witt East Germany Carola Weissenberg
1980 East Germany Anett Pötzsch Soviet Union Svetlana Frantusova East Germany Janina Wirth
1981 East Germany Katarina Witt Soviet Union Anna Kondrashova Germany Carmen Hartfiel
1982 East Germany Janina Wirth Austria Petra Schruf East Germany Kerstin Wolf
1983 East Germany Janina Wirth Italy Beatrice Gelmini East Germany Marion Krause

Pair skating[edit]

Pairs medalists
Year Gold[1] Silver Bronze Details
1961 East Germany Renate Rössler / Klaus Wasserfuhr East Germany Margit Senf / Peter Göbel
1962 East Germany Irene Müller / Hans Georg Dallmer East Germany Brigitte Wokoeck / Heinz-Ulrich Walther Soviet Union Tatiana Sharanova / Alexander Gorelik
1963 East Germany Brigitte Wokoeck / Heinz-Ulrich Walther
1964 East Germany Irene Müller / Hans Georg Dallmer East Germany Renate Rössler / Klaus Wasserfuhr East Germany Brigitte Weise / Michael Brychy
1965 East Germany Heidemarie Steiner / Heinz-Ulrich Walther East Germany Irene Müller / Hans-Georg Dallmer Soviet UnionTatiana Tarasova / Georgi Proskurin
1966 East Germany Heidemarie Steiner / Heinz-Ulrich Walther East Germany Renate Rössler / Klaus Wasserfuhr East Germany Marianne Mirmsecker / Peter Göbel
1967 East Germany Heidemarie Steiner / Heinz-Ulrich Walther Soviet Union Ludmila Suslina / Alexander Tikhomirov East Germany Brigitte Weise / Michael Brychy
1968 Soviet Union Ludmila Suslina / Alexander Tikhomirov East Germany Monika Heibig / Axel Salzmann Soviet Union Galina Karelina / Georgi Proskurin
1969 Soviet Union Lyudmila Smirnova / Andrei Suraikin East Germany Manuela Groß / Uwe Kagelmann East Germany Beatrix von Brück / Reinhard Mirmsecker
1970 East Germany Manuela Groß / Uwe Kagelmann Soviet Union Tatiana Sharanova / Anatoli Evdokimov East Germany Marlies Radunski / Rolf Österreich
1971 East Germany Marlies Radunski / Rolf Österreich East Germany Romy Kermer / Andreas Forner Soviet Union Irina Vorobjeva / Alexander Vlasov
1972 East Germany Manuela Groß / Uwe Kagelmann East Germany Romy Kermer / Rolf Österreich Soviet Union Marina Leonidova / Vladimir Bogolyubov
1973 East Germany Manuela Groß / Uwe Kagelmann East Germany Romy Kermer / Rolf Österreich Soviet Union Marina Leonidova / Vladimir Bogolyubov
1974 East Germany Romy Kermer / Rolf Österreich East Germany Manuela Groß / Uwe Kagelmann East Germany Katja Schubert / Knut Schubert
1975 East Germany Manuela Groß / Uwe Kagelmann
1976 East Germany Katja Schubert / Knut Schubert East Germany Manuela Mager / Uwe Bewersdorff East Germany Kornelia Hauffe / Kersten Bellmann
1977 East Germany Manuela Mager / Uwe Bewersdorff East Germany Sabine Baeß / Tassilo Thierbach Soviet Union Galina Tairova / Alexej Golovkin
1978 East Germany Sabine Baeß / Tassilo Thierbach Soviet Union Elena Wasyukova / Alexei Pogodin East Germany Kornelia Hauffe / Kersten Bellmann
1979 East Germany Sabine Baeß / Tassilo Thierbach East Germany Kerstin Stolfig / Veit Kempe East Germany Kornelia Hauffe / Kersten Bellmann
1980 Soviet Union Inna Volianskaya / Valeri Spiridonov East Germany Birgit Lorenz / Knut Schubert East Germany Kornelia Hauffe / Kersten Bellmann
1981 East Germany Birgit Lorenz / Knut Schubert Soviet Union Elena Kashinzeva / Alexei Pogodin Soviet Union Elena Bechke / Waleri Kornienko
1982 East Germany Birgit Lorenz / Knut Schubert Soviet Union Inna Volianskaya / Valeri Spiridonov Soviet Union Ludmila Koblova / Andrei Kalitin
1983 East Germany Birgit Lorenz / Knut Schubert East Germany Babette Preußler / Tobias Schröter Soviet Union Tatjana Chozko / Oleg Jefimow

Ice dancing[edit]

Ice dancing medalists
Year Gold[1] Silver Bronze Details
No ice dancing event in 1961 [1]
1962 East Germany Eva-Maria Reuter / Bernd Egert
1963 East Germany Annerose Baier / Eberhard Rüger
1964 Hungary György Korda / Pál Vásárhelyi East Germany Annerose Baier / Eberhard Rüger East Germany Eva-Maria Reuter / Bernd Egert
1965 East Germany Annerose Baier / Eberhard Rüger East Germany Norma Allwelt / Michael Schmidt Czechoslovakia Dana Novotna / Jaroslav Hainz
1966 East Germany Annerose Baier / Eberhard Rüger Soviet Union Lyudmila Pakhomova / Aleksandr Gorshkov United Kingdom Susan Getty / Roy Bradshaw
1967 Soviet Union Lyudmila Pakhomova / Aleksandr Gorshkov East Germany Annerose Baier / Eberhard Rüger United Kingdom Fiona Hunt / Lynd Taylor
1968 Soviet Union Lyudmila Pakhomova / Aleksandr Gorshkov East Germany Annerose Baier / Eberhard Rüger Hungary Ilona Berecz / Istvan Sugar
1969 Soviet Union Lyudmila Pakhomova / Aleksandr Gorshkov East Germany Annerose Baier / Eberhard Rüger Soviet Union Tatiana Voitiuk / Viacheslav Zhigalin
No ice dancing event 1970–1984 [1]

Junior medalists[edit]

Men[edit]

Junior men's medalists
Year Gold Silver Bronze Details
1984 Soviet Union Vladimir Petrenko France Rudy Luccioni Germany Daniel Weiss
1985 Soviet Union Vladimir Petrenko United States Rudy Galindo Soviet Union Yuriy Tsymbalyuk [1][2]
1986 Soviet Union Yuriy Tsymbalyuk East Germany Rico Krahnert East Germany Mirko Eichhorn [1][2]
1987 East Germany Ronny Winkler France Philippe Candeloro Canada Elvis Stojko [1][2]
1988 Soviet Union Viacheslav Zagorodniuk United States Scott Davis East Germany Mirko Eichhorn [1][2]
1989 East Germany Mirko Eichhorn Soviet Union Sergei Minayev Hungary Zsolt Kerekes [1]
1990 Soviet Union Dmitri Dmitrenko [1]
1991 Soviet Union Konstantin Kostin United States John Bevan Germany Patrick Reinhardt [1][2]
1992 Ukraine Evgeni Pliuta France Cyril Deplace  ? [1][2]
1993 Japan Naoki Shigematsu Canada Yvan Desjardins Finland Markus Leminen [1][2]
1994 France Gabriel Monnier [1]
1995 Russia Alexei Yagudin France Gabriel Monnier Germany David Jäschke [1][3]
1996 Russia Evgeni Plushenko United States Timothy Goebel France Vincent Restencourt [4][2]
1997 United States Matthew Savoie Russia Alexei Vasilevski Germany David Jäschke [1][2]
1998 France Vincent Restencourt Germany Stefan Lindemann United States Scott Smith [5]
2000 Russia Stanislav Timchenko United States Evan Lysacek France Maxime Duchemin [6][7]
2002 Russia Sergei Dobrin Czech Republic Tomáš Verner United States Nicholas LaRoche
2004 Switzerland Jamal Othman Russia Alexander Uspenski United States Princeton Kwong [8][9]
2007 United States Brandon Mroz Czech Republic Michal Březina Japan Takahito Mura [10]
2009 China Song Nan Russia Artur Gachinski Russia Gordei Gorshkov [11]
2010 United States Richard Dornbush Russia Gordei Gorshkov Japan Ryuichi Kihara [12]
2012 Russia Maxim Kovtun Japan Shoma Uno Russia Alexander Samarin [13][14]
2014 Russia Andrei Lazukin China He Zhang Ukraine Yaroslav Paniot [15]

Ladies[edit]

Junior ladies' medalists
Year Gold Silver Bronze Details
1984 East Germany Inga Gauter Soviet Union Natalia Skrabnevskaya East Germany Evelyn Großmann
1985 Soviet Union Natalia Gorbenko East Germany Inga Gauter West Germany Cornelia Renner [1][2]
1986 East Germany Inga Gauter East Germany Tanja Krienke Soviet Union Alina Pisarenko [1][2]
1987 Canada Karen Preston Japan Atsuko Suda East Germany Kathleen Fenske [1][2]
1988 East Germany Tanja Krienke United States Tisha Walker France Stephanie Ferrer [1][2]
1989 United States Robyn Petroskey East Germany Tanja Krienke Finland Kaisa Kella [1][2]
1990 Soviet Union Maria Yerdzitskaya [1]
1991 Poland Anna Rechnio Canada Stephanie Fiorito Germany Susanne Mildenberger [1][2]
1992 Germany Tanja Szewczenko Germany Astrid Hochstetter  ? [1][2]
1993 Ukraine Inna Zayets Czech Republic Kateřina Beránková Germany Astrid Hochstetter [1][2]
1994 United States Tara Lipinski [1]
1995 United States Sydne Vogel Russia Elena Pingacheva Japan Fumie Suguri [1][3]
1996 Russia Elena Pingacheva United States Angela Nikodinov Germany Veronika Dytrt [4][2]
1997 United States Amber Corwin Russia Julia Soldatova Finland Sara Lindroos [1][2]
1998 Russia Irina Nikolaeva Poland Anna Jurkiewicz United States Sara Wheat [5]
2000 Russia Kristina Oblasova United States Sara Wheat Hungary Tamara Dorofejev [6][7]
2002 Russia Olga Naidenova United States Adriana DeSanctis United Kingdom Jenna McCorkell
2004 Finland Kiira Korpi United States Danielle Kahle United States Katy Taylor [8][9]
2007 Germany Sarah Hecken United States Rachael Flatt Japan Rumi Suizu [10]
2009 United States Kiri Baga United States Angela Maxwell Russia Polina Agafonova [11]
2010 Russia Elizaveta Tuktamysheva United States Christina Gao Belgium Ira Vannut [12]
2012 Russia Anna Pogorilaya Japan Miyabi Oba Russia Maria Stavitskaia [13][14]
2014 Japan Wakaba Higuchi Kazakhstan Elizabet Turzynbaeva Russia Alexandra Proklova [15]

Pairs[edit]

Junior pairs medalists
Year Gold Silver Bronze Details
1984 Soviet Union Irina Mironenko / Dmitri Shkidchenko East Germany Antje Schramm / Jens Müller East Germany Katrin Kanitz / Alexander König
1985 East Germany Antje Schramm / Jens Müller East Germany Mandy Hannebauer / Marno Kreft Soviet Union Ekaterina Murugova / Artem Torgashev [1][2]
1986 East Germany Mandy Hannebauer / Marno Kreft East Germany Antje Schramm / Jens Müller Soviet Union Irina Saifutinova / Andrei Bardykin [1][2]
1987 Soviet Union Inna Svetacheva / Vladimr Shapov East Germany Mandy Hannebauer / Marno Kreft Canada Jodi Barnes / Rob Williams [1][2]
1988 Soviet Union Elena Nikonova / Nikolai Apter Canada Sherry Ball / Christopher Bourne East Germany Angela Caspari / Marno Kreft [1][2]
1989 Soviet Union Elena Vlasenko / Sergei Ostriy United States Aimee Offner / Brian Helgenberg Canada Shae-Lynn Bourne / Andrew Bertleff [1][2]
1990
1991 Soviet Union Natalia Krestianinova / Alexei Torchinski Canada Isabelle Coulombe / Bruno Marcotte United States Nicole Sciarrotta / Gregory Sciarrotta [1][2]
1992 Russia Inga Korshunova / Dmitri Saveliev Canada Julie Laporte / David Pelletier Germany Nadine Pflaum / Kristian Simeunovic [1][2]
1993 Germany Silvia Dimitrov / Rico Rex Ukraine Tatiana Lazarenko / Denis Garbusov France Sophie Guestault / François Guestault [1][2]
1994 United States Danielle Hartsell / Steve Hartsell [1]
1995 Russia Irina Maslennikova / Konstantin Krasnenkov Ukraine Evgenia Filonenko / Igor Marchenko Russia Victoria Maxiuta / Vladislav Zhovnirski [1][3]
1996 Russia Maria Petrova / Teimuraz Pulin Russia Victoria Maxiuta / Vladislav Zhovnirski France Sabrina Lefrançois / Nicolas Osseland [4][16][2]
1997 United States Natalie Vlandis / Jered Guzman Ukraine Julia Obertas / Dmitri Palamarchuk Russia Svetlana Nikolaeva / Alexei Sokolov [1][2]
1998 Russia Victoria Maxiuta / Vladislav Zhovnirski United States Laura Handy / J. Paul Binnebose Russia Alena Maltseva / Oleg Popov [5]
2000 United States Amanda Magarian / Jered Guzman Russia Svetlana Nikolaeva / Pavel Lebedev Russia Julia Shapiro / Dmitri Khromin [6][7]
2002 Canada Jessica Dubé / Samuel Tetrault Russia Maria Mukhortova / Pavel Lebedev United States Tiffany Stiegler / Johnnie Stiegler
2004 Russia Maria Mukhortova / Maxim Trankov United States Brittany Vise / Nicholas Kole Sweden Angelika Pylkina / Niklas Hogner [8][9]
2007 United States Jessica Rose Paetsch / Jon Nuss Russia Vera Bazarova / Yuri Larionov Russia Ksenia Krasilnikova / Konstantin Bezmaternikh [10]
2009 China Sui Wenjing / Han Cong China Zhang Yue / Wang Lei United States Britney Simpson / Nathan Miller [11]
2010 China Sui Wenjing / Han Cong Japan Narumi Takahashi / Mervin Tran Russia Anna Silaeva / Artur Minchuk [12]
2012 Russia Lina Fedorova / Maxim Miroshkin Russia Maria Vigalova / Egor Zakroev Canada Brittany Jones / Ian Beharry [13][14]
2014 Canada Julianne Seguin / Charlie Bilodeau Russia Lina Fedorova / Maxim Miroshkin United States Chelsea Liu / Brian Johnson [15]

Ice dancing[edit]

Junior ice dancing medalists
Year Gold Silver Bronze Details
No ice dancing event 1985–1990 [1]
1991 Soviet Union Elena Grushina / Ruslan Goncharov Poland Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński Elizabeth ? / Pierre ? [1][2]
1992 Russia Olga Sharutenko / Dmitri Naumkin Poland Iwona Filipowicz / Michał Szumski Olga ? / Vitali ? [1][2]
1993 Ukraine Karina Martirossian / Alexander Poddubskiy France Dominique Deniaud / Martial Jaffredo France Magali Sauri / Nicolas Salicis [1][2]
1994 Russia Olga Sharutenko / Dmitri Naumkin [1]
1995 Russia Ekaterina Davydova / Roman Kostomarov Poland Jolanta Bury / Łukasz Zalewski Ukraine Natalia Gudina / Vitali Kurkudym [1][3]
1996 Russia Nina Ulanova / Michail Stifunin Poland Agata Błażowska / Marcin Kozubek United States Jessica Joseph / Charles Butler [4][2]
1997 Russia Oksana Potdykova / Denis Petukhov Italy Federica Faiella / Luciano Milo United States Jamie Silverstein / Justin Pekarek [1][2]
1998 United States Jamie Silverstein / Justin Pekarek Italy Federica Faiella / Luciano Milo Ukraine Tatiana Kurkudym / Juri Kocherzhenko [5]
2000 United States Tanith Belbin / Benjamin Agosto Germany Miriam Steinel / Vladimir Tsvetkov Russia Elena Romanovskaya / Alexander Grachev [6][7]
2002 Hungary Nóra Hoffmann / Attila Elek Ukraine Mariana Kozlova / Sergei Baranov Israel Alexandra Zaretski / Roman Zaretski
2004 Russia Natalia Mikhailova / Arkadi Sergeev Italy Camilla Pistorello / Luca Lanotte Israel Alexandra Zaretsky / Roman Zaretsky [8][9]
2007 Russia Kristina Gorshkova / Vitali Butikov Russia Ekaterina Riazanova / Jonathan Guerreiro United States Madison Chock / Greg Zuerlein [10]
2009 Russia Ekaterina Pushkash / Jonathan Guerreiro Italy Lorenza Alessandrini / Simone Vaturi United States Piper Gilles / Zachary Donohue [11]
2010 Russia Evgenia Kosigina / Nikolai Moroshkin Russia Marina Antipova / Artem Kudashev United States Charlotte Lichtman / Dean Copely [12]
2012 Russia Alexandra Stepanova / Ivan Bukin United States Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker Russia Daria Morozova / Mikhail Zhirnov [13][14]
2014 Russia Betina Popova / Yuri Vlasenko United States Lorraine McNamara / Quinn Carpenter Canada Brianna Delmaestro / Timothy Lum [15]

References[edit]

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw "Blue Swords (Pokal der Blauen Schwerter) - Gold Medalists". Figure Skating Corner. Archived from the original on December 22, 2015. 
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah "Results Book, Volume 1: 1896–1973" (PDF). Skate Canada. p. 19. Archived from the original (PDF) on November 22, 2010. 
  3. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 1995". International Skating Union. Archived from the original on 10 January 2016. 
  4. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 1996 - (Blue Swords)". Figure Skating Corner. 
  5. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 1998". International Skating Union. Archived from the original on 26 July 2011. 
  6. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 2000: Final results". International Skating Union. Archived from the original on 26 July 2011. 
  7. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 2000: Result details". Archived from the original on 21 February 2001. 
  8. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 2004: Result details". International Skating Union. 
  9. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 2004: Final results". International Skating Union. Archived from the original on 26 July 2011. 
  10. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 2007: Result details". International Skating Union. 
  11. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 2009: Result details". International Skating Union. 
  12. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 2010: Result details". International Skating Union. 
  13. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 2012: Result details". International Skating Union. 
  14. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 2012: Final results". International Skating Union. 
  15. ^ a b c d "Pokal der Blauen Schwerter 2014: Final results". International Skating Union. 
  16. ^ "Blue Swords pairs competition results". Pairs on Ice. Archived from the original on 10 March 2007. 

External links[edit]

Media related to Blue Swords at Wikimedia Commons